Satın Alma Süreci

KIBRIS’TA EMLAK SATIN ALMA REHBERİ

1. EMLAK SEÇİMİ AŞAMASI

        Şirket  yöneticilerimiz veya bireysel müşteri temsilcilerimiz, sizlere  hazır projelerimizi, yapım aşamasında olan projelerimizi ve ileriye yönelik Projelerimizi tanıtacaklar, ticaret, yatırım, tatil ve kaliteli bir yaşam gibi ihtiyaçlarınıza cevap verecek ürünlerimizi ve gerekli ve detaylı bilgileri   sizlerle paylaşacaktır.

2. FİYAT VE SATIN ALMA KOŞULLARI

        Fiyat ve satın alma aşamasında, sizlerin istek ve uygunluğunu dikkate alarak bireysel ve esnek  ödeme programları hazırlamaktayız

3. SÖZLEŞME AŞAMASI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dışındaki diğer gayrimenkul alıcıları İçişleri Bakanlığından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde Konut Alım İzni için başvurmaları gerekmektedir. Bu süreci bir avukat aracılığı ile sürdürmenizi öneririz. Sözleşme aşamasında, yabancı uyruklu müşterilerimize, emlak alma izinlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde sürdürmek adına, bu konuda çalıştığımız avukatlar ile çalışmalarını tavsiye etmekteyiz.

Anlaşmadan  itibaren, her iki tarafın da  sözleşmede  yazan tüm hükümlere uyması gerekmektedir. Anlaşmanın tüm hükümlerine uyulup, gerekli ödemelerin ( tüm vergiler, aidatlar dâhil) tamamlanması durumunda müşterilerimize tapu devirlerini gerçekleştirmekteyiz. Gayrimenkul alırken satış ofisimize bizzat başvurmanız, sözleşme imzalamak için ise kimlik kartı veya pasaportunuzun yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler kişi başı 3 konut  veya en fazla 5 dönüm arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilmektedir, ancak soy isimleri farklı ise 3’er konut alma hakları olabilir. Yabancı uyruklu müşterilerin (KKTC ve TC vatandaşları hariç)  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükumetinden emlak satın alabilmeleri için Emlak Alım İzni çıkartmaları gerekmektedir. Avukatlar desteği ile  gerçekleştirilen bu prosedür,  1 yıl içerisinde gerçekleşmektedir. Tecrübeli avukatlar bu işlem için £ 1000 – £ 1500 arasında ücret talep etmektedir.

4. TAPU DEVRİ VE VERGİLER

Pul Ücreti (%0,5) Pul ücreti KKTC vergi dairesine ödenmektedir. Şu anki yasaya göre  anlaşmada yer alan fiyat  üzerinden %0,5 olan Pul Ücreti,  kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. Yasada belirtilen sürenin geçmesi halinde ise ücret %1,5 olarak ödenmek zorundadır.

Tapu Devir Masrafı (%3 veya %6) Tapu Devir Masrafı, Tapu Devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesine ödenmektedir. Şahısın ilk malı olması durumunda indirimli olarak %3 olan vergi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir)  indirim hakkını kullanmış olan tüm şahıslar için %6 olarak ödenmektedir.

KDV, Vergi  Dairesine ödenen Katma Değer Vergisi evin değeri üzerinden %5 olup,  yeni düzenlenen yasa uyarınca gayrimenkul teslim tarihinden önce ödenme zorunluluğu vardır.

Stopaj Vergisi %4 olup, şirketimiz tarafından  vergi dairesine ödenmektedir.

5. KKTC ALAN ÖLÇÜ BİRİMLERİ

KKTC‘de emlak alım satımlarında dönüm, evlek ve ayak kare (ft2) ölçü birimleri ile karşılaşılır.

  • 1 Dönüm = 4 Evlek = 14.400 ay2 = 1.338 m2
  • 1 Evlek = 3600 ay2 = 334,5 m2
  • 1 m2 = 10,76 ay2