TAPU İŞLEMLERİ

KIBRIS'TA TAPU İŞLEMLERİ

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki yasalar, doğrudan şahısların adına gayrimenkul veya arazi koçanlarının çıkmasını sağlamaktadır.
Yabancı uyruklu şahısların  (KKTC ve TC vatandaşları hariç) KKTC hükumetinden emlak satın alabilmeleri için Emlak Alım İzni çıkartmaları gerekmektedir. Avukatlar desteği ile gerçekleştirilen bu prosedür, 1 yıl içerisinde gerçekleşmektedir. Deneyimli avukatlar bu işlem için £ 1000 – £ 1500 arasında ücretler talep etmektedirler.

KKTC ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşları için yasal süreç daha kısa sürmektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları için de Emlak Alım izni çıkarılması gerekmektedir. Tecrübeli avukatlar desteği ile 2-3 ay içerisinde bu izin çıkarılmaktadır.

KIBRIS'TA TAPU ÇEŞİTLERİ

TÜRK KOÇANI  – TAPU
Bu tip mülkler 1974 öncesi de Kıbrıslı Türklere ait kadar Kıbrıslı Türk ya da yabancılara ait arazi uluslararası toplum tarafından kabul edilmektedir. Yüzde yüz garantili mülklerdir.
EŞDEĞER KOÇAN – TAPU
1974 öncesinde Kıbrıslı Rumlara ait bu arsalar, 1974 sonrasında, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları malların yerine sahip oldukları evler ve arsalar dır.
TAHSİS KOÇAN – TAPU
1974 sonrasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti tarafından , askerlik görevlerini başarı ile tamamlamış kişilere ve yurt dışından gelen şahıslara adaya yerleşmeleri için verdiği gayrimenkul koçanlarıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  devleti garantisi altındadır.

 

Kuzey Kıbrıs’tan gayrimenkul satın alma tüm yerli ve yabancılar için yasal ve garanti bir işlemdir.
“Nurel Şirketler Grubu” satışını gerçekleştirdiği tüm ev ve arsaların tapu devirlerini gerçekleştireceğinin garantisini vermektedir.

logo